Hajhullás típusai – foltos hajhullás okai és kezelése nőknél

2025.02.19.

A hajhullás sokak életét megkeseríti, különösen nőknél, akik számára a haj nem csupán esztétikai kérdés, hanem az önbizalom egyik alapköve is. Ebben a bejegyzésben részletesen bemutatjuk a hajhullás típusai közé tartozó különböző formákat, hol tapasztalható a hajhullás a fejbőrön, milyen tényezők válthatják ki a különböző típusokat, és miért játszik kulcsszerepet a megfelelő tápanyagellátás. Olvass tovább, ha szeretnéd megtudni, miként küzdhetsz meg a foltos hajhullás nőknél jellemző problémáival!

1. A női hajhullás típusai és területei

A hajhullás számos formában jelentkezhet, és különböző okokra vezethető vissza, attól függően, hogy a fejbőr mely területén kezdődik a hajvesztés. A hajvesztés területi azonosítása segítséget nyújthat a probléma forrásának beazonosításában, valamint annak kezeléséhez is irányt mutathat. A hajvesztés elhelyezkedése a fejbőrön többféle típusban jelenhet meg, az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb típusokat és azok jellemzőit:

Androgenetikus alopecia – eltávolodó hajvonal

Genetikailag öröklött hajhullás, melyet hormonális változások idéznek elő. Gyakran látni mind a férfiaknál, mind a nőknél. Ez a leggyakoribb hajhullás típus, amely mindkét nemet érinti. Férfiaknál a hajvonal visszahúzódása és a fejtetőn lévő haj ritkulása figyelhető meg, míg nőknél általában a fejtetőn diffúz hajritkulás tapasztalható, a hajvonal megőrzésével (gyakran a hajvonal eltávolodásának is emlegetik). 

A genetika és a hormonok szerepet játszanak kialakulásában. Ezt gyakran hormonális változások (pl.: szülés utáni vagy PCOS miatti hajhullás), öröklött hajhullás (androgenetikus alopecia) vagy stressz válthatja ki.

Trakciós alopecia

A hajszálak tartós húzása vagy feszítése, például szoros frizurák vagy hajhosszabbítás miatt, hajhulláshoz vezethet. Az érintett területeken a haj elvékonyodik vagy teljesen kihullik. Korai felismeréssel és a hajformázási szokások megváltoztatásával a folyamat visszafordítható. 

Alopecia areata, avagy a foltos hajhullás

Autoimmun betegség, amely kerek, sima felületű kopasz foltokat eredményez a fejbőrön vagy más testrészeken. Gyakran az autoimmun eredetű pajzsmirigyproblémák eredményeznek ilyen jellegű hajvesztést. Ebben az esetben fontos a betegség kezelése, ami megállíthatja a hajhullást, viszont emellett érdemes magas fehérjetartalmú ételek fogyasztása, valamint a szükséges vitaminok és ásványi anyagok pótlása, hogy a lehető legnagyobb eredményességgel tudjon visszanőni a haj az érintett területeken. 

Telogén effluvium

Átmeneti hajhullás, amely általában stressz, fertőzés vagy egyéb külső tényezők hatására alakul ki. A hajszálak növekedési ciklusának megváltozása miatt következik be, gyakran stressz, hormonális változások, táplálkozási hiányosságok vagy bizonyos gyógyszerek mellékhatásai miatt. Általában átmeneti, és a kiváltó ok megszűnésével a haj újra növekedésnek indul. 

Anagén effluvium 

Ez a típusú hajhullás általában kemoterápiás vagy sugárkezelés következtében alakul ki, amikor a hajszálak növekedési fázisban vannak. A hajhullás gyors és kiterjedt lehet, de gyakran átmeneti, és a kezelések befejezése után a haj visszanőhet.

2. A női hajhullás leggyakoribb oka

Nőként életünk során megannyi testi és lelki megpróbáltatással szembesülünk, legyen szó hormonális problémákról, szülés utáni hajhullásról, menopauza okozta hajvesztésről, stresszről vagy fertőzésekről. Ennek ellenére a női hajhullás leggyakoribb oka általában a vitamin- és ásványianyag-hiány. A rohanó életmód, stressz és a menstruáció már önmagában indukálhat hajhullást, amelyet az említett tápanyaghiány okoz.

Az egészséges, erős haj növekedéséhez elengedhetetlenek a megfelelő vitaminok és ásványi anyagok. A tápanyaghiány – különösen a vas, biotin, cink, C- és B-vitaminok, valamint más létfontosságú mikrotápanyagok hiánya – az egyik leggyakoribb kiváltó ok a női hajhullásban. Amikor a szervezet nem jut elegendő tápanyaghoz, a hajszálak gyengék, törékenyek lesznek, és elvékonyodnak. Egy kiegyensúlyozott étrend, valamint a célzott tápanyag-kiegészítők alkalmazása segíthet megelőzni vagy enyhíteni a hajhullást.

3. A női hajhullás kezelése

Egy kifejezetten nők számára kifejlesztett komplex hajvitamin, – mint a HAIRBOOM hajvitamin – átfogó megoldást nyújthat különböző hajvesztések kezelésében. Legyen szó hormonális változások, tápanyaghiány vagy a környezeti stressz okozta problémákról, a speciálisan kidolgozott formula erősíti a hajszálakat, serkenti a fejbőr vérkeringését és elősegíti a haj egészséges növekedését. A vitaminok és ásványi anyagok együttes hatása nemcsak a meglévő hajszálak állapotát javítja, hanem hozzájárul a haj természetes vastagságának és fényének visszaállításához is.

Így a HAIRBOOM hajvitamin minden nő számára ideális választás, aki a hajhullás elleni küzdelemben szeretne hatékony támogatást kapni, függetlenül attól, hogy melyik típusú problémával áll szemben.

4. Összegzés

A női hajhullás különböző területeken jelentkezhet – legyen szó a frontvonalról, a fejtetőről, az oldalsó területekről vagy lokális kopasz foltokról. Az okok változatosak, de a tápanyaghiány az egyik leggyakoribb kiváltó tényező, amely gyengíti a hajszálakat és előidézi az elvékonyodást. A HAIRBOOM hajvitamin segítségével könnyen pótolhatók a hiányzó tápanyagok, így támogatható a haj egészséges növekedése. Fontos azonban megjegyezni, hogy durva, súlyos hajhullás esetén a vitaminfogyasztás mellett mindenképpen érdemes orvoshoz is fordulni, hogy célzottan kezelhessük a probléma forrását.

Válaszd a tudatos megoldást, és lépj a hajad egészségéért még ma! Kövess minket Tiktok, Instagram és Facebook oldalainkon további hasznos tippekért és információkért!