Barion Pixel
fogamzásgátló hatása a hajra

Fogamzásgátló hatása a szervezetre és a hajra

A fogamzásgátló tabletták, bár sok nő számára biztonságos és hatékony megoldást nyújtanak a terhesség megelőzésére, hormonális változásokat idéznek elő a szervezetben. Ezek a hormonális változások nemcsak a menstruációs ciklusra, hanem a haj növekedési ciklusára is hatással lehetnek. 

Miért okozhat hajhullást a fogamzásgátló?

A fogamzásgátlók ösztrogént és/vagy progesztint tartalmaznak, amelyek befolyásolják a szervezet hormonháztartását. Normális körülmények között az ösztrogén segít fenntartani a haj növekedési fázisát, az úgynevezett anagén fázist. Azonban, ha a fogamzásgátló megváltoztatja a hormonok szintjét, előfordulhat, hogy a haj korábban belép a nyugalmi, vagyis a telogén fázisba, ami hajhulláshoz vezet.

Fogamzásgátló hatása a hajra

Ez a jelenség különösen azoknál fordulhat elő, akik genetikailag hajlamosak a hormonális hajhullásra, vagy akik érzékenyek a hormonális változásokra. A fogamzásgátló hatása tehát nem közvetlenül maga a tabletta, hanem az általa kiváltott hormonális egyensúly változása, amely megzavarhatja a haj természetes növekedési ciklusát. Az eredmény pedig hajhullás lehet, amely vagy a tabletta szedése alatt, vagy a fogamzásgátló abbahagyása után jelentkezhet.

Hogyan kezelhető a fogamzásgátló okozta hajhullás?

Ha a fogamzásgátló hajhullást okoz, a legfontosabb lépés az okok feltárása. Az orvossal való konzultáció elengedhetetlen, hogy megértsük, milyen hormonális változások zajlanak a szervezetünkben. Az orvos javasolhat más típusú fogamzásgátlót, amely kevésbé befolyásolja a hormonháztartásodat. Emellett, ha a hajhullás már bekövetkezett, fontos, hogy támogasd a hajad egészségét. Ez magában foglalja a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrendet, amely segíthet a haj növekedésének serkentésében és a hajszálak megerősítésében.

Az olyan tápanyagok, mint a biotin, a cink, a vas és a B-vitaminok különösen fontosak a haj egészségének megőrzésében. Ezen kívül, a stressz csökkentése és a rendszeres testmozgás is segíthet a hormonháztartás egyensúlyának helyreállításában, ami közvetett módon hozzájárulhat a hajhullás csökkentéséhez. A fogamzásgátló hajhullás ellen továbbá érdemes speciális hajápoló termékeket használni, amelyek erősítik a hajszálakat és elősegítik a fejbőr egészségét.

Hajhullás fogamzásgátló abbahagyása után?

A hormonális hajhullás önmagában is gyakori probléma a nőknél, de sokan tapasztalnak hajhullást a fogamzásgátló abbahagyása után is. Ennek oka, hogy a szervezetnek időre van szüksége, hogy visszaálljon a normális hormonális egyensúlyba.  Amikor abbahagyod a tablettát, a szervezet hirtelen hormonális változáson megy keresztül, ami megzavarhatja a haj növekedési ciklusát. Ez a jelenség átmeneti lehet, de ha a hajhullás nem szűnik meg, érdemes további lépéseket tenni.

A fogamzásgátló utáni hajhullás kezelésére alkalmazhatóak étrend-kiegészítők, amelyek segítik a hajhagymák regenerálódását, létezik kifejezetten erre kifejlesztett komplex hajvitamin hajhullás ellen. Emellett a hajgyökereket stimuláló kezelések is hasznosak lehetnek. Ha a probléma hosszabb távon fennáll, ajánlott szakember, például bőrgyógyász vagy trichológus segítségét kérni, aki további vizsgálatokkal és személyre szabott kezelési tervvel segíthet a hajhullás megállításában.

Nem vagy egyedül – Kezelhető a probléma

A fogamzásgátló által kiváltott hajhullás gyakori jelenség, de megfelelő odafigyeléssel és kezeléssel újra egészséges és erős hajad lehet. Ne feledd, hogy a hajad állapota nemcsak esztétikai kérdés, hanem az általános egészségi állapotod tükre is, ezért érdemes komolyan venni, és szükség esetén szakértői segítséget kérni. További hasznos tippekért kövesd Facebook és Instagram oldalunkat!

Hasznosnak találtad a cikket? Oszd meg ismerőseiddel is!

Facebook
Pinterest
Email

Legutóbbi cikkek

Legnépszerűbb termékek