A pattanásos arcbőr okai és kezelése

2022.02.10.

Fiatal lány súlyosan pattanásos bőrét kezeli

Akinek valaha már volt huzamosabb ideig gyulladt, pattanásos bőre – azaz aknéja -, az valószínűleg tisztában van vele, hogy nem csak a megjelenésre, de az önbizalomra is negatív hatással van. Az akne egy nagyon gyakori bőrbetegség, amely leginkább az arcon, a homlokon, a mellkason, a vállakon és a hát felső részén okoz visszatérő pattanásokat.

Ennek számos oka lehet, beleértve a genetikát, a hormonszintek ingadozását, a stresszt, a magas páratartalmat és az olajos vagy zsíros testápolási termékek használatát.

Az akne általában a tinédzsereket érinti, de bármely életkorban előfordulhat. Manapság a felnőttkori akne megjelenése is egyre gyakoribb.

Mi okozza a pattanásokat?

Röviden ez a négy tényező állhat a pattanásos bőr mögött:

  • Túlzott zsír (faggyú) termelés
  • A zsír és az elhalt hámsejtek által eltömődött szőrtüszők
  • Baktériumok
  • Gyulladás a szervezetben
Nő körömmel nyomja ki az állán lévő pattanást

A pattanások jellemzően azért az arcon, a homlokon, a mellkason, a hát felső részén és a vállakon jelennek meg, mert ezeken a bőrterületeken található a legtöbb zsírmirigy (faggyúmirigy). A szőrtüszők az zsírmirigyekhez kapcsolódnak. A szervezet fokozott faggyútermelése során a faggyú felhalmozódhat a szőrtüszőben, majd az elhalt hámsejtekkel együtt megszilárdulhat, és ezáltal úgynevezett “dugót” képezhet.

Az akne többféle formát ölthet. Nézzük, meg a különböző típusait:

Mitesszerek

Nyílt dudorok a bőrön, amelyek megtelnek felesleges zsírral és elhalt hámsejtekkel. Úgy néznek ki, mintha szennyeződés rakódott volna le a dudorban, de a sötét foltokat valójában  az eltömődött tüszőről való szabálytalan fényvisszaverődés okozza. A pórusok ilyenkor tele vannak baktériumokkal és zsírral, amelyek barnává válnak, ha levegővel érintkeznek.

Zárt comedók

A zsír és az elhalt hámsejtek a szőrtüsző nyílását eltömítik, a szőrtüsző kitágul, a váladék felgyülemlik, ez által zárva maradó dudorok keletkeznek.

Papulák

Kis piros vagy rózsaszín dudorok, amelyek begyulladnak.

Pattanások

Úgy néznek ki, mint a vörös gyűrűkkel körülvett fehér fejek a bőr felszínéből kiemelkedve. A gennyet tartalmazó pattanások kiemelkedő vörös foltok, fehér középponttal, amelyek akkor alakulnak ki, amikor az elzáródott szőrtüszők begyulladnak vagy baktériumokkal megfertőződnek. A szőrtüszők mélyén lévő elzáródások és gyulladások cisztaszerű csomókat hozhatnak létre a bőr felszíne alatt. A bőr más pórusai (a verejtékmirigyek nyílásai) általában nem érintettek a pattanásokban.

Csomók

Tömör pattanások, amelyek mélyen, a bőr felszíne alatt találhatóak. Nagyobbak, érzékenyek és fájdalmasak.

Ciszták

Gennyes pattanások. A szőrtüszők mélyén lévő elzáródások és gyulladások cisztaszerű csomókat hoznak létre a bőr felszíne alatt, melyek hegeket is okozhatnak.

Bizonyos dolgok kiválthatják a pattanásokat vagy ronthatnak az állapotukon. Íme a legelterjedtebb rizikófaktorok:

Fiatal lány a pattanásos arcbőrét nyomkodja pattanások és mitesszerek miatt

Hormonális változások

Az ilyen változások gyakoriak a pubertás kor vagy a terhesség alatt. Bármely életkorú embernél előfordulhat pattanás, de leggyakrabban a tinédzsereknél jelentkezik. 

A tinédzserkori pattanásokat a tesztoszteron nevű hormon megnövekedett szintje váltja ki, ami a pubertás kor során jelentkezik. Mivel a faggyúmirigyek különösen érzékenyek a hormonokra, a megnövekedett tesztoszteronszint miatt a mirigyek sokkal több faggyút termelnek, mint amennyire a bőrnek szüksége van. 

A nőknél nagyobb valószínűséggel fordulnak elő felnőttkori pattanások, mint a férfiaknál. A felnőttkori pattanások sok esetben a hormonszint változásai miatt alakulnak ki, amelyek sok nőnél bizonyos időszakokban jelentkeznek, pl.: menstruáció, terhesség, PCOS.

Családi előzmények

A genetika szerepet játszik a pattanások kialakulásában. Ha a szüleidnek pattanásai voltak, akkor valószínűleg nálad is kialakulhatnak. Egy tanulmány kimutatta, hogy ha mindkét szülőnek aknéja volt, akkor nagyobb valószínűséggel lesz súlyosabb a pattanás korai életkorban. Azt is megállapította, hogy ha az egyik vagy mindkét szülőnek felnőttkori aknéja volt, akkor gyermeküknél is nagyobb valószínűséggel jelentkezhet.

Zsíros vagy olajos anyagok

Akné alakulhat ki ott, ahol a bőr olajjal vagy olajos testápolókkal és krémekkel érintkezik.

Bizonyos gyógyszerek

Ilyenek például a kortikoszteroidokat, tesztoszteront vagy lítiumot tartalmazó gyógyszerek, amik szintén pattanásokat idézhetnek elő.

Baktériummal teli tárgyak a bőrön

Rendszeresen viselt olyan tárgyak, amelyek hosszabb ideig érintkeznek a bőrfelületünkkel. Például mobiltelefonok, sisakok, hátizsákok.

Feszültség

A stressz önmagában nem okoz pattanásokat, de ha már vannak pattanásaid, a stressz jelentősen ronthat a helyzeten.

A pattanások kezelése, és minden, amit ellene tehetsz

A közhiedelemben régóta elterjedt akne mítoszok keringenek arról, hogy néhány étel és termék mennyire befolyásolja a pattanásos bőr állapotát.

Azonban akármilyen érdekes is, de ezek közül néhány tényező mégis csak hatással lehet az aknéra. Nézzünk meg párat:

Csokoládé

A csokoládé fogyasztása alig vagy egyáltalán nem befolyásolja a pattanásokat. Önmagában a kakaóbab, és az ebből készült termékek kifejezetten magas antioxidáns és flavonoid tartalmúak, ennek köszönhetően pedig hidratálják és regenerálják a bőrt.  A probléma az, hogy a legtöbb csokoládé tele van cukorral, ízfokozókkal, és tartalmaznak tejet, amelyek sokkal inkább a pattanások okozói. Fogyassz minél magasabb kakaótartalmú étcsokoládét a szép bőr megőrzése, boldogsághormonok termelése, és a stresszmentes élet érdekében.

Női modell a kezét az arcához tartja és lefelé néz

Zsíros ételek

Mivel nem minden zsír egyforma, így az a kijelentés önmagában tévhit, hogy a zsíros ételek pattanásos bőrhöz vezetnek. Pl.: az esszenciális zsírsavak kifejezetten jó hatással vannak a bőrre gyulladáscsökkentő hatásuk révén. Sőt, védelmet biztosítanak a kiszáradás ellen is. 

Ilyenek az olívabogyó és olaj, avokádó, különböző diófélék, stb. A bő zsiradékban készült  egészségtelen ételek azonban ténylegesen tudnak kellemetlen panaszokat okozni a bőrödön.

Higiénia

Az aknét nem a szennyezett bőr okozza. Nyilvánvalóan fontos minden este eltávolítani a szennyeződéseket a bőrünkről, de valójában a bőr túl erős dörzsölése, durva szappanokkal vagy vegyszerekkel történő tisztítása irritálja a leginkább a bőrt, és súlyosbíthatja a pattanások állapotát.

Kozmetikumok

A kozmetikumok nem feltétlenül rontják a pattanásos bőr állapotát, különösen akkor, ha olyan olajmentes sminket használsz, amely nem tömíti el a pórusokat, valamint ha rendszeresen eltávolítod a sminket. A nem zsíros kozmetikumok nem befolyásolják az akne elleni készítmények hatékonyságát.

Bőrápolási rutin a pattanások kezelésére

Szőke hajú nő vízzel mossa az arcát

Nincs szükséged a legdrágább termékekre, ugyanis a legkritikusabb és legfontosabb lépés: a következetesség. Bár egy nap kihagyásával egyszer-egyszer még nem követsz el visszafordíthatatlan hibát, de minél következetesebb vagy, annál jobb eredményeket érhetsz el a pattanások leküzdésében.

A rendelkezésre álló sok bőrápolási termék és a sok egymásnak ellentmondó információ miatt könnyedén akadályokba ütközhetsz, amikor a  legjobb megoldást keresed. Egy biztos: az akne elleni napi bőrápolási rutinodnak nem kell bonyolultnak lennie ahhoz, hogy hatékony is legyen.

1. Arctisztítás

Tisztítsd meg az arcod finoman, de alaposan! Győződj meg arról, hogy a bőrtípusodnak megfelelő tisztítószert használsz. Számos vény nélkül kapható pattanáskezelő arclemosót használhatsz, amely tökéletes választás, ha nem szedsz vényköteles pattanás elleni gyógyszert mellette. Ez esetben egy gyengédebb lemosó használata ajánlott, amelyet az ujjbegyeiddel vagy egy finomabb vattával vigyél fel.

2. Pórusösszehúzás

A tonikot vidd fel egy vattakorongra és finoman simítsd át az arcodat és a nyakadat. Ez segít eltávolítani a maradék sminket, az arcbőrön maradt szennyeződéseket, és a felesleges zsírt. A pórusösszehúzó tonikok a zsíros bőr számára a legideálisabbak. 

Ha az arcbőröd száraz, vagy irritált a pattanások kezelése miatt maradj az alkoholmentes termékeknél. Az alkohol szárító és irritáló lehet, különösen érzékeny bőrtípusok esetén. Az alkoholos alapú termékek még akkor is csíphetik a nyílt pattanásokat, ha a bőröd nem különösebben száraz vagy érzékeny.

3. Pattanás elleni krémek

Miután a tonik teljesen megszáradt, masszírozd be az akne kezelésére szolgáló krémeket a bőrödbe a rajta található utasításoknak megfelelően. Akár vényköteles, akár könnyedebb krémeket használsz, hagyd, hogy a hatóanyagok teljesen felszívódjanak mielőtt lemosod.

4. Hidratálás

Ellentmondásosnak tűnhet, hogy az amúgy is zsíros bőrt hidratálni kelljen, de bármennyire is furcsa, ne hagyd ki ezt a kritikus lépést! A száraz és hámló bőr kezelése érdekében naponta alkalmazz könnyű hidratáló krémeket. Nem minden hidratáló krémnek kell zsíros érzést hagynia. Sok-sok hidratáló krém létezik kifejezetten zsíros bőrtípusra, amelyek teljesen felszívódnak, és nem súlyosbítják a pattanásos bőr állapotát. A lényeg, hogy olajmentes legyen, és ne tömítse el a pórusokat!

5. Fényvédő krémek

Az aknés bőrápolási rutin fontos része a fényvédelem. A pattanások kezelésére szolgáló termékek hámlasztó összetevői érzékenyebbé teszik a bőrt a napsugárzás okozta károsodásokkal szemben. Lehetőleg olyan terméket válassz, amely kifejezetten az arcbőrre javasolt, hiszen ezek kevésbé zsírosak, és illatanyag mentesek, így nem fokozzák az irritációt.

Ha segítségre van szükséged a pattanások leküzdésében, vagy útmutatásra a legjobb bőrápoló termékek kiválasztásához, mindenképp konzultálj bőrgyógyászoddal!